STS Zemin

OTOPARK YOL ÇİZGİ UYGULAMALARI

Otopark çizgileri özel çizgi makinesiyle apartman, alışveriş ve iş merkezi, okul, stadyum ve her türlü otoparka, araçların düzenli bir şekilde park edebilmesi ve otopark içindeki trafiğin akışının düzgün sağlanması amacıyla, akrilik, alkid, epoksi ve poliüretan esaslı boyalarla uygulanır.

Özellikle AVM otoparklarındaki yoğunluk çok yüksek olduğundan dolayı otopark içi trafik sinyalizasyonu çok önemlidir. Bu yoğunluktan dolayı yapılacak boyanın kalitesi de yüksek olmalıdır. Otopark çizgileri uygulamasında tercih edilen boyalar hem maliyeti açısından hem de dayanıklılığından dolayı genellikle şehir içi yollarda kullanılan akrilik ve klor-kauçuk esaslı boyalardır. Tercih edilebilecek daha mukavim, uzun süre dayanımlı epoksi esaslı boyalarla da uygulama yapılabilir. Bu bütün yoğun otoparklar için geçerlidir.

Otopark çizgileri küçük çaplı otoparklarda, apartman otoparklarında araçların hem yerlerine düzgün bir şekilde park edebilmesi için, hem de otopark içerisindeki kısıtlı alanın maksimum sayıda değerlendirilebilmesi için çok önemlidir. Otopark çizgileri olmayan otoparklarda sürücüler göz kararı park ederler, bunun sonucunda bazen 3 araçlık yere 2 araç park etmektedir.
Bunun yanında otopark çizgileri yan yana park eden araçların korunmasını da sağlar. Her araç kendisine verilmiş olan alana park ettiği sürece kapıların açılıp kapanmasında bir sıkıntı çıkmayacaktır.

 

WhatsApp chat